.::ADRESY SALONÓW PRASOWYCH, w których można kupić "idź POD PRĄD"::.
WYWIAD
POTRZEBUJEMY SPORU A NIE DOGMATU  (więcej...)

PIOTR ZYCHOWICZ
w rozmowie z Pawłem Chojeckim

To, czego potrzebujemy, to sporów,
Nowych interpretacji, a nie tylko Dogmatów,
które każe się nam powtarzać jak nakręconym robotom.


Paweł Chojecki: Zacznę od początku – jaką rolę w Pańskich poszukiwaniach historycznych i karierze odegrał prof. Paweł Wieczorkiewicz?
 (...)
dodano: 2013-09-30/ czytano: 2477
dodaj komentarz(2)


WYWIAD
BYŁ MISTRZEM PUENTY I ABSURDU  (więcej...)


Marzena Chojecka: Jak Pani się czuje w roli organizatora wystawy kogoś tak dla Pani bliskiego?


Iwona Gacparska: No cóż...to nieustanna podróż wstecz, taka fala wspomnień. Towarzyszą mi skrajne wręcz emocje, zwłaszcza przy doborze prac męża. Gdy je przeglądam, wracają wspomnienia, a co za tym idzie i uśmiech, i łzy, i nostalgia, i radość. Taka mieszanka wybuchowa - jak to w życiu.  (...)
dodano: 2013-09-30/ czytano: 2640
dodaj komentarz(0)


RAPORT
ROTMISTRZA PILECKIEGO CZ.47  (więcej...)

W związku ze zmianą mojego komanda przeniesiono mnie na blok 6. Na bloku i w pracy poznałem kilku kolegów, których wciągnąłem do naszej organizacji: ppor. 164, ppor. 165 i plt. 166.

Jeszcze w końcu roku 1942 przywieźli do obozu razem z całym transportem z Krakowa Olka, ppor. 167. Zawiadomiono mnie wtedy, że jest to bohater z Montelupich, że udało mu się raz umknąć śmierci dzięki ucieczce z więzienia, że ma teraz dwa wyroki śmierci, (...)
dodano: 2013-09-30/ czytano: 2244
dodaj komentarz(7)


PAWEŁ CHOJECKI
CZY JEZUS POTRZEBUJE CELEBRYTÓW?  (więcej...)

Od czasu krucjat Billego Grahama modne jest w świecie chrześcijańskim chwalenie się kolejnymi celebrytami, którzy faktycznie lub pozornie zostali uczniami Jezusa. W pewnym okresie tego lansu co druga gwiazda i gwiazdeczka z Hollywood utrzymywała, że jest „nowonarodzona”.  (...)
dodano: 2013-09-30/ czytano: 3846
dodaj komentarz(2)


ZACHOWUJ SIĘ
I WYGLĄDAJ  (więcej...)

W moim domu, wybierając się na wycieczkę, mówiło się: „Mam nadzieję, że będzie ładna pogoda”. Teraz powszechnie mówi się: „Mam nadzieję, że będzie pogoda”, nie zastanawiając się, że zawsze jest jakaś pogoda - raz ładna, a raz brzydka. Znajomy polonista wytłumaczył mi, że tego typu skracanie wypowiedzi jest charakterystyczne dla trywializacji języka. We wszystkich językach taki proces zachodził pod wpływem tak zwanych klas niższych.  (...)
dodano: 2013-09-30/ czytano: 2027
dodaj komentarz(0)


GRZEGORZ PEŁCZYŃSKI
O WYKSZTAŁCENIU HUMANISTYCZNYM  (więcej...)

Nader często starsze pokolenie narzeka na młodzież. Narzekania owe czasami są słuszne, czasami niesłuszne. Niesłuszne, gdy młodzi nie są tacy jak powinni z winy starszych. Starsi ich bowiem wychowują, organizują im szkoły – nie zawsze dobrze.

Mówi się, że absolwenci dzisiejszych szkół podstawowych, gimnazjów i liceów posiadają kiepską wiedzę, zwłaszcza humanistyczną. Niejeden z nich to prymityw, niemało też wykolejeńców. Czyż nie zaznajomiono ich z osiągnięciami naszej cywilizacji? (...)
dodano: 2013-09-30/ czytano: 2014
dodaj komentarz(0)


TWÓJ RUCH
MIĘDZYNARODOWA DAWKA MOTYWACJI  (więcej...)

Prezentujemy dużą dawkę motywacji z międzynarodowego źródła ;). Mieliśmy zaszczyt brać udział w niesamowitej Antall József Summer School, Budapest 2013. Jeszcze nigdy nie poznaliśmy tylu pozytywnych i zmotywowanych do działania ludzi w jednym miejscu :) Dlatego ostatniego dnia Summer School wpadliśmy na pomysł, żeby tę pozytywną energię przekazać Wam. Film zmontowany przez Łukasza (dziękóweczka!) znajdziecie na naszym kanale YouTube: twojruchtv.  
 (...)
dodano: 2013-09-30/ czytano: 1886
dodaj komentarz(0)


WYWIAD
LATO Z HISTORIĄ  (więcej...)

Na początku sierpnia tego roku Fundacja  "Kids of Budapest 1956" razem z  European Network Remembrance and Solidarity zorganizowała w Budapeszcie i Lakitelek letni obóz dla młodzieży licealnej i gimnazjalnej oraz warsztaty „Remember Europe”. Podstawowym celem programu „Remember Europe” jest pomóc uczniom w zdobyciu od siebie nawzajem wiedzy o kulturze i historii – w szczególności o historii XX wieku i niebezpieczeństwach wypływających z totalitaryzmu.
 (...)
dodano: 2013-09-30/ czytano: 1892
dodaj komentarz(0)


PRZEGLĄD PRASY KREACJONISTYCZNEJ
MATEMATYCZNA NATURA WSZECHŚWIATA - ŚLAD AKTYWNOŚCI STWÓRCZEJ  (więcej...)

Niektórzy z nas na wspomnienie matematyki czują gęsią skórkę. To przedmiot, którego nienawidziliśmy w szkole, bo był trudny do nauczenia się i mało zrozumiały. Ale matematycy widzą swoją dyscyplinę jako piękną i głęboko sensowną. Okazuje się, że matematyka ma też znaczenie dla chrześcijan. Spróbuję to teraz wyjaśnić.
 (...)
dodano: 2013-09-30/ czytano: 2519
dodaj komentarz(0)


SŁOMIANY OGIEŃ CZ.8
Z DZIEJÓW POLSKIEJ REFORMACJI - PROTEKTOR  (więcej...)

Pierwszy znany „luterański misjonarz” w Polsce, Jakub z Iłży, prawdopodobnie nie spodziewał się, jak bardzo wpłynie na historię swego kraju. Ludzie, którzy pod jego wpływem uwierzyli w Dobrą Nowinę o darmowym zbawieniu w łaski przez wiarę w Jezusa, przez następne kilkadziesiąt lat odgrywali w dziejach polskiej reformacji znaczące role. W większości pozostali wierni luteranizmowi, (...)
dodano: 2013-09-30/ czytano: 2181
dodaj komentarz(0)


MOSKWA PORZĄDKUJE
RUCH NARODOWY  (więcej...)

Wiązany z Putinem portal WikiLeaks rzekomo wyświadczył przysługę polskim antyfaszystom („znaleźli chwilę, żeby zrobić nam nie lada prezent!” – ze strony Antify) i okradł z prywatnej korespondencji czołową postać ONR i Ruchu Narodowego Przemysława Holochera. Warto pokusić się o kilka wniosków wynikających z tej niecodziennej sytuacji ujawniającej zakres ingerencji służb specjalnych w nasze życie polityczne.

1) Chłopcy z RN to naiwni amatorzy. (...)
dodano: 2013-09-30/ czytano: 1233
dodaj komentarz(0)


OKIEM NARODOWCA
ŁUDSTOK CZYLI PANKI W ZOMO  (więcej...)

Ilekroć media mówią o Marszu Niepodległości, ilustrują to scenami burd ulicznych, płonących samochodów i innych rzeczy, które nie podobają się „normalnym” ludziom. Wprawdzie nikt nigdy tam nie zginął, a jedyny skazany to policjant, który kopał leżącego chłopaka po głowie, ale w powszechnym mniemaniu uczestnicy Marszu są straszniejsi niż mieszczanie w wierszu Tuwima.

Inaczej sprawa się ma z Woodstockiem – imprezą organizowaną przez Owsiaka. (...)
dodano: 2013-09-30/ czytano: 3188
dodaj komentarz(1)


ZAPOMNIANY
CZŁOWIEK  (więcej...)

„Skoro tylko A zauważy coś, co wydaje mu się złe, i wskutek czego cierpi X, omawia sprawę z B, po czym A i B proponują wprowadzenie prawa, które usunie zło i pomoże X. Prawo to zawsze określa, co dla X powinien zrobić C (...).”  Tak pisał już w XIX wieku Wiliam Graham Sumner, trafnie opisując „proces legislacyjny” i nazywając C „Zapomnianym Człowiekiem”. C ciężko pracuje, aby utrzymać coraz większą rzeszę X-ów, ale to nie interesuje rządzących, bo dla nich nie istnieje coś takiego, jak sprawiedliwość. (...)
dodano: 2013-09-30/ czytano: 1953
dodaj komentarz(0)


NIEZWYKŁA KRAINA
250KM OD POLSKI  (więcej...)

Pędząc autostradą do Budapesztu, wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy, że Węgry to nie tylko stolica i Balaton. 50 km za Miszkolcem wystarczy skręcić do miejscowości Poroszló, by znaleźć się w niezwykłej krainie — połączenia stepu (puszty) oraz królestwa wody i lasu. To rzeka Cisa tworzy pośród spalonego słońcem stepu wielokilometrowe rozlewisko (127 km2 lustra wody i 47 km2 wysp). (...)
dodano: 2013-09-30/ czytano: 1
dodaj komentarz(0)


PAWEŁ CHOJECKI
OD REDAKCJI  (więcej...)

Elity narodu, który od ponad czterystu lat doświadcza ciągłego umniejszania swojej potęgi i zasobów, powinny wreszcie „przeorać” swoje aksjomaty i na poważnie zmierzyć się z pytaniem – W czym zbłądziliśmy? Bez rozpoznania przyczyn upadku Rzeczypospolitej niemożliwa jest jej naprawa.

Prof. Paweł Wieczorkiewcz miał odwagę wezwać Polaków: „Mój postulat jest następujący: wymażmy całkowicie całą pisaną historię Polski po 1939 roku i napiszmy ją od nowa”. Mój postulat idzie dalej – odłóżmy na bok nasze narodowe interpretacje przyczyn nieszczęść i klęsk Rzeczpospolitej, (...)
dodano: 2013-09-30/ czytano: 2608
dodaj komentarz(3)


ANDRZEJ TURCZYN
NSA UCZY POLICJĘ PRZESTRZEGANIA PRAWA  (więcej...)

W dniu 2 lipca 2013 roku Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie (NSA) wydał pięć wyroków, których przedmiotem były pozwolenia na broń palną dla celów sportowych. Wyroki zostały wydane w sprawach, w których organy Policji, pomimo spełniania wszystkich kryteriów ustawowych dla wydania pozwolenia na broń, odmawiały wnioskodawcom pozytywnych decyzji. Główną przyczyną odmowy wydania pozwolenia na broń było to, że zdaniem organów Policji wnioskodawcy nie wykazali ważnej przyczyny posiadania określonej ilości broni. (...)
dodano: 2013-09-30/ czytano: 2163
dodaj komentarz(0)


PAWEŁ MACHAŁA
CZY WIARA I INTELIGENCJA IDĄ ZE SOBĄ W PARZE?  (więcej...)

Trzeba przyznać, że tytuł artykułu w sierpniowym „Christianity Today” odpowiada na to pytanie w sposób, który nie pozostawia cienia wątpliwości: „Dlaczego ludzie inteligentni nie są raczej religijni?”. Autorka przytacza wyniki ostatnich badań sugerujących, że pomiędzy inteligencją mierzoną w stopniach IQ a wiarą istnieje zauważalne ujemne sprzężenie zwrotne.
 (...)
dodano: 2013-09-30/ czytano: 4258
dodaj komentarz(2)


NASZEBLOGI.PL
ŚW. AUGUSTYN I BAUMAN  (więcej...)

Na kazaniu wygłoszonym przez pewnego młodego księdza usłyszałam niedawno, że nie wolno oceniać ludzi. Oceniamy czyny, nie ludzi. Ocenę ludzi zostawmy Bogu.

Usłyszałam również, że choć mam prawo, a nawet obowiązek  potępić pedofilię jako zjawisko, nie wolno mi oceniać konkretnego pedofila - wręcz przeciwnie, nad pedofilem mam się z troską pochylić. Wszak św. Augustyn w komentarzu 33 do ósmego rozdziału Ewangelii św. Jana mówi: „Bóg potępia grzech, nie potępia zaś człowieka”.
 (...)
dodano: 2013-09-30/ czytano: 4548
dodaj komentarz(3)


ANNA KOPEĆ
NAUKA KRYTYCZNEGO MYŚLENIA  (więcej...)

Na podstawie “Books and Critical Thinking”, Kirsetin Morello ,ThrivingFamily.com.

Wszyscy rodzice mają świadomość, wynikającą bądź z własnych doświadczeń, bądź z doświadczeń innych rodziców, że nadchodzi taki dzień, kiedy nasze dzieci zaczynają rozumieć, że nie wszyscy w naszym otoczeniu, naszym mieście, kraju i świecie dzielą nasze przekonania i że nie wszyscy wierzą w to samo.
 (...)
dodano: 2013-09-30/ czytano: 3484
dodaj komentarz(1)


ANA HARRIS
CO FACEBOOK MÓWI O NAS SAMYCH?  (więcej...)

Choć Facebook pomaga zdobywać znajomości, sprawia też, że czujemy się mniej szczęśliwi - uważa dr Ethan Kross, psycholog społeczny z University of Michigan.

Dr Ethan Kross za pomocą specjalnie skonstruowanych pytań zmierzył, co myślą, czują i jak zachowują się młodzi fejsbukowicze na co dzień.  (...)
dodano: 2013-09-30/ czytano: 3766
dodaj komentarz(1)


TWÓJ RUCH
W TATRACH SŁOWACKICH  (więcej...)

Tymek, Eunika, Kornelia, Róża, Wojtek, Ewa, Piotr, Paweł, Marzena, Ela - oto imiona dziesięciu śmiałków, którzy postanowili przełamać utarte szlaki pokonywane każdego dnia i stawić czoło wyzwaniu. Cel: Tatry Słowackie!

Pierwszy dzień wyprawy to przejście do schroniska nad Zielonym Stawem. Deszczowa aura (pod koniec dnia) zatrzymała się w Tatrach na dłużej i pozwoliła rano troszkę pospać xD.  (...)
dodano: 2013-09-30/ czytano: 2627
dodaj komentarz(0)


MARIUSZ POSTAWNY
PREZYDENT WSTĄPIŁ DO NIEBA???  (więcej...)

W katolickiej Wenezueli rodzi się kult nowego świętego. Jego małą figurkę można kupić już za kilkanaście dolarów, a masywny, ponad metrowy postument za 150$.

Wenezuelska telewizja Maduro ogłosiła niedawno: Wiemy, że nasz komendant, który podobnie jak Syn Boży przybył, aby "bronić tych, którzy nic nie posiadają, (...) stanął teraz przed obliczem Chrystusa Zbawiciela", co oznacza, że "nadeszła teraz godzina Ameryki Łacińskiej”. (...)
dodano: 2013-09-30/ czytano: 956
dodaj komentarz(0)


LOREN EISELEY (1907-1977)
CZŁOWIEK, KTÓRY OSKARŻYŁ DARWINA O PLAGIAT  (więcej...)

W 1958 roku na półkach amerykańskich księgarni ukazała się książka autorstwa Lorena Eiseleya Darwin's Century [Stulecie Darwina].1 Szybko zyskała ona uznanie wśród czytelników, co spowodowało, że już w 1959 roku jako pierwsza otrzymała nagrodę przyznawaną przez Phi Beta Kappa Science Award dla najlepszej książki naukowej.2 Eiseley, rozważając rodowód teorii doboru naturalnego, stwierdził:
 (...)
dodano: 2013-09-30/ czytano: 2075
dodaj komentarz(0)


SĘDZIOWIE MYŚLI CZ.75
Z DZIEJÓW INKWIZYCJI - PROFILAKTYKA  (więcej...)

Niemal na pewno poza Sewillą i Valladolid nie istniały w XVI wieku w Hiszpanii wspólnoty protestanckie. Gdyby były, inkwizycja by je wykryła. Jednak pojedynczy zwolennicy reformacji trafiali się też w innych miejscach. W Toledo w roku 1559 pojawiły się afisze głoszące, że katolicyzm to nie kościół Jezusa Chrystusa, lecz świątynia szatana i jego syna antychrysta papieża. Sporządził je ksiądz Sebastian Martinez. Ujęto go i spalono w roku 1560.1 (...)
dodano: 2013-09-30/ czytano: 4342
dodaj komentarz(8)


RUCH NARODOWY
DOMINUJĄCY TEMAT ROKU 2013  (więcej...)

W styczniu br. w swoim komentarzu skrytykowałam dwóch czołowych publicystów „Gazety Polskiej” - Piotra Lisiewicza i Rafała Ziemkiewicza. Być może dlatego został on odrzucony przez administratora strony "Nasze Blogi".

Piotr Lisiewicz zaatakował ostro Pana Mariana Kowalskiego w swoim felietonie "Narodowcy i koledzy z wojska" (GP z 16.01.2013r.) za jedno przychylne zdanie dotyczące filmu "Hubal", wyreżyserowanego przez Bohdana Porębę. (...)
dodano: 2013-09-30/ czytano: 2159
dodaj komentarz(0)


OKIEM WOLNORYNKOWCA
CORAZ BLIŻEJ MURU  (więcej...)

Sprawiedliwość społeczna musi być czymś zgoła innym od zwyczajnej sprawiedliwości, skoro począwszy od hierachów kościelnych, skończywszy na przewodniczących związków zawodowych, wszyscy nawołują do sprawiedliwości społecznej właśnie.

Zwykła sprawiedliwość zakłada, że każdy dostaje to, na co zasługuje, sprawiedliwość społeczna musi zatem polegać na tym, że przynajmniej niektórzy dostają to, na co nie zasłużyli.  (...)
dodano: 2013-09-30/ czytano: 1975
dodaj komentarz(0)


LISTY
ATEISTY  (więcej...)

Na stronie Twojego Ruchu twojruch.net pojawił się ciekawy argument sceptyków przeciw wierze w Boga Biblii:

„Bóg po prostu ustawia nas jak marionetki, a potem chce nas na tej podstawie sądzić".


Problem pojawił się przy okazji rozważania Księgi Jozuego:

Bo Pan to sprawił, że serce ich było harde, tak iż prowadzili wojnę z Izraelem, aby obłożył ich klątwą i aby nie było dla nich litości, lecz aby ich wytracono, jak Pan nakazał Mojżeszowi. (...)
dodano: 2013-09-30/ czytano: 1385
dodaj komentarz(1)


NOWY NUMER JUŻ W KIOSKACH!
Marian Kowalski z Twoim Ruchem
Najczęściej czytane
 ŚW. AUGUSTYN I BAUMAN (4548)
 Z DZIEJÓW INKWIZYCJI - PROFILAKTYKA (4342)
 CZY WIARA I INTELIGENCJA IDĄ ZE SOBĄ W PARZE? (4258)
 CZY JEZUS POTRZEBUJE CELEBRYTÓW? (3846)
 CO FACEBOOK MÓWI O NAS SAMYCH? (3766)
 NAUKA KRYTYCZNEGO MYŚLENIA (3484)
 ŁUDSTOK CZYLI PANKI W ZOMO (3188)
 BYŁ MISTRZEM PUENTY I ABSURDU (2640)

Najczęściej komentowane
 Z DZIEJÓW INKWIZYCJI - PROFILAKTYKA (8)
 ROTMISTRZA PILECKIEGO CZ.47 (7)
 OD REDAKCJI (3)
 ŚW. AUGUSTYN I BAUMAN (3)
 POTRZEBUJEMY SPORU A NIE DOGMATU (2)
 CZY WIARA I INTELIGENCJA IDĄ ZE SOBĄ W PARZE? (2)
 CZY JEZUS POTRZEBUJE CELEBRYTÓW? (2)
 NAUKA KRYTYCZNEGO MYŚLENIA (1)
Ostatnio komentowane
 SĘDZIOWIE MYŚLI - Z DZIEJÓW INKWIZYCJI cz.14 /nr.28/
 UWAGA, SEKTA! - TOMASZ TELUK /nr.36/
 Z DZIEJÓW INKWIZYCJI - PROFILAKTYKA /nr.114/
 DOPIERO IPN ODKRYŁ ZABÓJCÓW MOJEGO TATY /nr.97/
 ATEISTY /nr.114/
 WYWIAD ZE STANISŁAWEM MICHALKIEWICZEM cz. II /nr.11/
 LANIE TO NIE BICIE /nr.45/
 ZNALEZIONE W SIECI: WYBRANE KŁAMSTWA GEJOWSKIEJ PROPAGANDY /nr.48/
 JAK ZDOBYĆ POZWOLENIE NA BROŃ CZ.1 /nr.109/
 PATRIOTYZM - Z OJCZYZNĄ JAK Z RODZINĄ? /nr.38/

Polecamy
wybory 2011, ochrona wyborów, oszustwa wyborcze w Wałbrzychu, PKW, wybory parlamentarne, uczciwe wybory

100 rocznica urodzin Ronalda Regana - wpisz się do księgi pamiątkowejWydawca: Kościół Nowego Przymierza w Lublinie